Orbán leszámol az öregekkel? Hat 65 év feletti fideszes képviselő valószínűleg kiszáll 2026-ban, Hörcsik és Riz is köztük lehet

Hörcsik Richárd / Riz Gábor

Megosztás

A Fidesz képviselői gárdájában jelentős változások várhatók a 2026-os választásokon – derül ki a 444 portál elemzéséből. Bár a kormánypárt 2010 óta uralja az egyéni választókerületeket, különösen vidéken, most először szembesül az idősödés problémájával. 

Tizenhat olyan fideszes képviselő ül jelenleg a parlamentben, akik betöltötték a 65. életévüket és legalább 2010 óta, de van, aki 1998 óta nyeri a választókerületét. A 444 információi szerint közülük heten szinte biztosan újraindulnak, három képviselő esetében még bizonytalan a helyzet, hat képviselőnél pedig gyakorlatilag kizárható az indulás.

Borsodi váltás: két régi motoros távozik

A borsodi régióban különösen látványos a generációváltás. Hörcsik Richárd, aki kisebb megszakítással 1990 óta, vagyis a rendszerváltás óta képviseli a sátoraljaújhelyi körzetet, biztosan nem indul újra. Helyette Bánné Gál Boglárka megyei közgyűlési elnök lesz a kormánypárt jelöltje. A váltás azonban nem problémamentes: a 444 idézi Gánóczi Gábort – aki decemberben az időközi önkormányzati választáson Sátoraljaújhelyen függetlenként indulva legyőzte a fideszes Zelina Zoltánnét, 16%-kal megelőzve -, aki szerint Bánné esélytelen lehet, mivel “nem helyben él, a kutya sem ismeri. Egy közepesen erős tiszás is le tudja majd győzni.”

Hörcsik kora mellett talán az is szerepet játszhatott a váltásban, hogy 14 év után elveszítette a Fidesz a választókerület egyik fontos városát, Sárospatakot a tavaly júniusi önkormányzati választáson. Az időközi sátoraljaújhelyi választás is azt mutatja, bajban lehet a Fidesz egyik fontos vidéki, zempléni fellegvárában.
Az ózdi térségben sem kevésbé érdekes a helyzet: a 2010 óta regnáló Riz Gábor is biztosan távozik a képviselői padsorokból. A 444 szerint a helyére szinte biztosan Csuzda Gábor érkezik, aki tavaly finoman szólva sem brillírozott a helyhatósági választásokon – 55:41 arányban maradt alul az egykori jobbikos Janiczak Dáviddal szemben.

Ami azonban a helyi népszerűséget illeti, a Fidesznek van mire építenie: az európai parlamenti választásokon Ózd azon ritka vidéki városok egyike volt, ahol a kormánypárt az országos átlagnál jobb (48 százalékos), a Tisza viszont gyengébb (26 százalékos) teljesítményt nyújtott; igaz, Magyar Péter többször is elment már azóta a városba, tűzifa-osztást is szervezett, amire Riz Gábor azonnal rákontrázott. Csuzda kiválasztása aligha volt véletlen – nemrég egy stratégiailag kiemelt helyen, Orbán Viktor közvetlen közelében tűnt fel egy hivatalos fotón, ami a fideszes kódrendszerben már-már felér egy hivatalos bejelentéssel.

Korábban írtunk arról, hogy Kiss János, Miskolc egyik országgyűlési képviselője is a távozók közt lehet, igaz, ő nem a kora miatt.

Változások országszerte

A további távozók között van a gyulai Kovács József, akinek utódjaként Kónya István tűnik biztosnak, miután Orbán Viktor februárban kinevezte választókerületi elnöknek. A Fidesz stratégiája jól látszik: Kónyát az elmúlt hónapokban Kovács mindenhová magával vitte, ami a kormánypártban a “bársonyos váltás” bevett módszere.

Érden Aradszki András szintén biztosan távozik, helyét valószínűleg Kardosné Gyurkó Katalin veszi át, bár ő júniusban jelentős vereséget szenvedett a polgármester-választáson. A gödöllői körzetben Vécsey László már nem is jelöltette magát választókerületi elnöknek, utódja Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter lett.

Szombathelyen sem indul újra Hende Csaba, helyette Vámos Zoltán főispánt nevezték ki választókerületi elnöknek, aki minden bizonnyal a képviselőjelölt is lesz.

Akik maradnak és a bizonytalanok

A 444 információi szerint szinte biztosan újraindul majd többek között a berettyóújfalui Vitányi István, a balatonfüredi Kontrát Károly, a pápai Kovács Zoltán, a székesfehérvári Vargha Tamás, valamint a mohácsi Hargitai János és a mezőkövesdi Tállai András is.

Bizonytalan még a 75 éves Lezsák Sándor indulása Kiskunfélegyházán, akiről már 2022-ben is azt pletykálták, hogy visszavonul, de végül 62 százalékkal győzött. A 444 szerint ha visszalépne, választókerületi kabinetfőnöke, Lenkei Róbert vagy Csányi József polgármester lehet az utódja.

Farkas Sándor (Szentes) és Földi László (Cegléd) indulása ugyancsak kérdéses, miközben választókerületeikben egyre erősebb az ellenzéki jelenlét.

A 444 kiemeli, hogy a Fidesz már nem olyan stabil vidéken sem, mint korábban. Többen beszámoltak arról, hogy a Tisza Párt jelenléte egyre erőteljesebb a kisebb városokban is, ahol nemcsak régi ellenzékiek, hanem korábbi fideszesnek számító vállalkozók, értelmiségiek is megjelennek. Az elégedetlenség mögött a gazdasági nehézségek mellett az is állhat, hogy 15 év után “az emberek, különösen a középkorúak és a fiatalabbak, kezdenek ráunni a Fideszre”.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek